Skip to content

Gerçek bir Zeytinyağı Adına

Gerçek bir Zeytinyağı Adına

Merhaba,

Olivesa Zeytinyağı olarak sizlere birkaç bilgilendirme yapmak istedik.Bu bilgilendirme isteği aslında sizlerden gelen sorular doğrultusunda oluştu.İlk defa bizimle tanışan müşterilerimizin ilk sordukları soru yağlarınıza nasıl güvenebiliriz ? oluyor.

Gerçek bir Zeytinyağı Adına 1

Şüphesiz ki bu son derece normal bir soru.En büyük gıda tağşişi şuanlarda zeytinyağı üzerine olmaktadır.Özellikle son yıllarda iklimlere bağlı olarak rekoltenin düşmesi italya ve ispanya gibi dev üreticilerin ağaçlarının hastalık kapması zeytinyağı fiyatlarını arttırmıştır.Gözü kara dolandırıcıların ilgisini çekmiştir.İçerisine tohum yağı,ayçiçek yağı,kanola yağı ve benzeri birçok madde katarak piyasaya sürüyorlar ve sağlıklarımızla oynuyorlar.Daha geçen aylarda İtalyan Zeytinyağı diyerek Amerika’ya ihraç edilen zeytinyağlarının sahte olduğu anlaşıldı.Büyük bir vurgun çetesi göçertildi.Rengi yeşile kaçıyordu,kokusu aynı zeytinyağı idi.Dünyada bu kadar tağşişe uğrayan başka bir gıda maddesi var mıdır ?

Peki bu yağların sahte olduğunu nasıl anlarız ? Bunu anlamak çok zor.Ayçiçek karışımlı bir zeytinyağı damağınızda ay çekirdeği yemiş gibi bir his verebilir belki ama diğer karışımlar ? Yüksek asitli topraktan toplanan zeytinlerden gelen yağlar ile karışım olunca ne olacak ? Bir miktar 0.4 asit zeytinyağı bir miktar 5 asit rafinajlık zeytinyağı oldu 0.8 asit Naturel sızma zeytinyağı.Bunları ancak duyusal analiz uzmanları bilebilir yada labratuar testleri.

Sonuç olarak söylemek istediğimiz ucuza aldanmayalım.Bu dolandırıcılar tağşişli yağlarını satmak için fiyat kırmaktalardır.Zeytinyağının raf bedeli 20 TL’nin altında değildir.Ürünlerin cam şişe yada tenekelerde olmasına özen gösterelim.Tadım yaptığınızda o yakıcılığı yakalayın ki okside olmadığını (havayla-ışıkla-sıcakla temas) anlayalım.Gerçek bir zeytinyağı 5 derecede donmaya başlar.Dolabınıza koyun ve bekleyin.Donmuyorsa bir problem var demektir ama herşeyden önce lütfen etiketli üretim izni olan zeytinyağlarını tercih edelim.Zeytinyağı ile sağlıkla kalmanız dileğimizle.

 

Biz Olivesa olarak zeytinlerimizi üretirken hiçbir katkı maddesi kullanmıyoruz.Doğal Zeytin ürünlerimiz Edremit cinsi zeytinlerdir.Bu benzersiz lezzeti kaçırmayın alışveriş için

 
Gerçek bir Zeytinyağı Adına 2